3D slikanje sa tečnim testom

Kada je došlo leto ove godine jedva sam čekala da Andreja upoznam sa bojama, četkicama i slobodom “bacanja” boja na belu površinu, ali, sticajem okolnosti ja sam završila u bolnici i nismo stigli da se isprljamo kao pravi slikari. Još od tada tragam za nekom alternativom slikanja u kući a bez onog poznatog nereda koja može nastati kada se dete dohvati bojenja.

Pošto se trudim da sve što radimo i sa čime se igramo bude napravljeno a ne kupljeno tako je bilo i ovaj put. Umesto kupljenih boja, napravili smo naše specijalne boje a u sam proces je bilo uključeno i brašno i mikrotalasna. Ne ne, nisam ništa pomešala a videćete i zašto. Način na koji se pravi boja i efekat koji se posle dobije u mikrotalasnoj će vas oduševiti sigurno a vaše dete će poželeti da se više puta igra na ovaj način.

Sve što vam treba za ovu aktivnost već imate kod kuće. Za pravljenje specijalnih boja potrebno vam je:

Pored toga vam trebaju još i kese za zamrzivač, deblji papir ili beli karton i naravno mikrotalasna da biste napravili 3D efekat.

Prvo napravite boju tako što ćete navedene sastojke pomešati dok ne dobijete smesu koja je otprilike strukture kao testo za palačinke. Količina brašna i vode zavisi od toga koliko imate prehrambenih boja na raspolaganju jer ćete posebno mešati deo smese sa svakom bojom. Ovaj put sam koristila boje u prahu i bolje su se pokazale bolje tečne boje koje sam koristila za testo za igru. Ubacite pripremljenu smesu u kese za samrzivač i  oblikujte ih u trougao da imitiraju špriceve za tortu a zatim stegnite sa gornje strane sa gumicom.

Papir koji smo pripremili za igranje je od bloka za crtanje i on spada u one koji su malo deblji, međutim s obzirom da se radi o praktično tečnom testu dodatno je ojačan sa kartonom sa jedne strane da se ne bi iskrivio od težine. Ako imate kartonske tanjire onu mogu takođe da budu odlični da se po njima slika.  Andrej je svo vreme gledao šta ja tu spremam i pripremam i naravno oduševljavao se bojama koje su nastajale a i ja sa njim jer su stvarno ispale odlično.

Seli smo za stočić i zabava je mogla da počne. Objasnila sam Andreju kako da stiska kese da bi izlazila boja pošto, osim što su mu se svidele boje, nije znao šta da radi sa njima. Da bi kontrolisano izlazila boja iz kesica odsecite vrlo mali vrh na kraju kese, ja sam na jednoj odsekla previše pa je mnogo iscurelo pri prvom korišćenju.

Kada oslikate jedan papir na red dolazi mikrotalasna i ono zbog čega je sve ovo toliko zabavno. Odneli smo prvi crtež, stavili u mikrotalasnu i sa nestrpljenjem čekali da vidimo šta će se desiti.

Dovoljno je 20-ak sekundi da se desi magija, prelepi 3D reljef.

Andrej se naravno oduševio i odmah otišao da oslika još jedan papir da bi ga ispekao, kako on kaže. Kada smo istrošili svu boju ostalo je samo da se divimo onim što je na kraju ispalo.

Videvši Andreja kako se zabavlja nisam mogla da odolim a da ne probam i ja.

Osim što je zabava zagarantovana dete razvija finu motoriku, uči o bojama i o teksturi. Sa starijom decom možete pričati o tome šta je ustvari mikrotalasna rerna i kako zraci u njoj deluju. Slikanje i nauka u istom!

Definitivno ćemo sve ponoviti još jednom ali tada ćemo probati da sve slikamo sa četkicama i na većoj površini.

EDIT: Ako nemate mikrotalasnu, ne brinite, i u rerni se postiže isti efekat 🙂

Na videu ispod možete videti kako smo se zabavljali 🙂

Komentari

comments