Stimulacija bebe od rođenja do trećeg meseca

Uglavnom se misli da beba do svog trećeg meseca samo jede i spava i donekle to jeste tačno ako izostavimo grčeve koji mogu da se pojave u tom periodu, međutim, svaka mama zna da beba već u drugom mesecu ima periode kada je budna i da zahteva određenu pažnju. Pošto beba tada nije svesna svog tela nije ovladala pokretima, ona se oslanja na čulo vida, dodira, mirisa i sluha. Sa bebom se ne možete još uvek igrati u pravom smislu te reči ali ovo je idealan period da vidite kako beba koristi svoja čula i da ih stimulišete na pravi način. Pošto su moji blizanci, koji su došli na svet pre tri meseca, prevremeno rođeni za nas je ova stimulacija jako bitna. Navešću neke od aktivnosti sa kojima sam ja stimulisala moje bebe a koje i vi možete primeniti sa vašim bebama.

Stimulacija vida

Beba u početku vidi samo senke, zatim razlikuje mamin lik od ostatka pozadine i vidi sve crno belo. Da biste stimulisali vid vaše bebice, vrlo verovatno je da ćete to uspeti sa raznim oblicima koji su u jakom kontrastu tj. crno belom kontrastu. Evo šta možete da uradite po tom pitanju a potreban vam je samo vaš kompjuter i štampač.

[gview file=”http://mamaitata.rs/wp-content/uploads/2014/11/podsticaj-za-bebe.pdf” save=”1″]

Ove vizuelne karte možete odštampati u formatu koji želite ali pazite da ne prelaze raspon koji beba može da obuhvati svojim vidom. Zalepite ih na neki karton ili čvršću podlogu da se ne bi prelamao papiri i tako krivio sliku. Pokazujte bebi jedu sliku na par dana i pratite njenu reakciju, videćete da će joj neki oblik više privući pažnju nego drugi. Naravno ako niste u prilici da odštampate ove karte možete ih lako sa crnim markerom sami nacrtati. David i Lenka već pokazuju simpatije ka određenoj vizuelnoj karti.

Uzmite svečku naj jednostavnijeg oblika i pomerajte je lagano sa leva na desno ispred bebinog lica. Ova vežbica pomaže bebi da koristi oba oka u praćenju objekta ispred sebe. Bebina pažnja je u ovom periodu jako kratka tako da radite ovo samo dok je bebi interesantno, u protivnom vežba sa zvečkom je može učiniti čak i nervoznom ako joj suviše zveckate iznad glave. Kada ste u prilici podignite bebu i prošetajte je po prostoriji tako da vidi oblike iz druge perspektive koja nije ležeća. Pomeranje vaših prstiju iznad bebe isto može biti jako zabavno.

Stimulacija sluha

Znamo da je beba u stomaku slušala mamin glas i to je prvo što je bebi od zvukova poznato od samog rođenja a tek kasnije reaguje i na zvukove osoba koje su često u njenom okruženju. Sa bebom treba pričati od prvog dana  u to nema sumnje a da bi ste dodatno stimulisali sluh i da biste stimulisali bebu da razdvoji zvukove sa leve i desne strane svoje glave stanite ispred bebe, uzmite jednu praznu rolnu od toalet papira ili nešto što imate slično tome, približite je blizu bebinog uha i nežno pričajte. Nikako nemojte da pravite glasne zvukove niti da joj vičete na uvo dovoljno je da pričate malo glasnije od šapata. Govorite joj da je volite ili bilo koje druge nežne reči koje pričate vašoj bebi. Ako beba deluje u početku zbunjeno jer ne zna odakle dopire zvuk dozvolite joj da vidi vaša usta dok pričate.

Puštajte raznu muziku vašoj bebi, uzmite je u naručje i krećite se nežno u ritmu muzike. Beba je navikla na to ljuljuškanje dok je bila u vašem stomaku tako da će definitivno da joj prija i sada a i na taj način beba uči o ritmu. Bebih sluh je osetljiv tako da muzika ne treba da bude suviše glasna. Sve mame koje imaju više dece znaju da kad dođe druga beba kući ona je od samog starta stimulisana raznim zvucima koje pravi prvo dete i to je skroz u redu jer svaka beba treba da se navikne na zvukove koje se inače proizvode svakodnevno u kući. Andrej jako voli da mazi Davida i Lenku po glavi i često dođe ispred njih i gleda ih što je za bebe takođe jedna vrsta stimulacije jer od kad su počeli da se smeju obavezno mu uzvrate osmehom, tako da mame koje imaju starije dete u kući iskoristitie to maksimalno 🙂

Stimulacija dodira

Beba obožava da je dodirujete a najbolji način za to je masaža. Okrenite bebu na leđa i masirajte je kružnim pokretima počevši od ramena i ruku, zatim noge i stopala i na kraju stomak. Osim što se na ovaj način dodatno povezujete sa bebom, beba se ovako najbolje opušta a i pomažete joj masažom stomaka da se oslobodi nagomilanih gasova koji joj prave problem. Takođe se nemojte ustručavati da sa vašom bebom uradite i po koju vežbicu koja služi da beba kasnije postane svesva svojih ruku i nogu. Pomerajte joj rukice gore i dole, na stranu pa prema grudima, nogice joj savijte u kolenu i nežno savite prema stomaku. Budite jako nežni pri izvođenju ovih vežbi i radite ih kada je beba raspoložena. Ono što je moja mama radila sa mnom kada sam bila beba je nežno golicanje krajeva stopala sa obe strane. Beba će refleksno okretati nogu i tako vežbati. Kad god je beba u budnom stanju i raspoložena iskoristite trenutak da je okrenete na stomak da bi vežbala podizanje glave tj. jačanje vratnih mišića. U početku ćete to raditi veoma kratko a vremenom će se taj period produžavati kako beba jača. Pošto su David i Lenka počeli da primećuju jedno drugo ja uvek iskorsitim da ih okrenem na stomak tako da gledaju jedan drugog.

Sve ove aktivnosti se prepliću jedna sa drugom, stimulišući sva bebina čula i nije bitno da li ćete sve ovo raditi svaki dan, verovatno nećete uvek stići sve. Ono što jeste bitno je da svoju bebu svakodnevno mazite i da svojoj bebi uvek pričate. Prva tri meseca su veoma naporna za većinu roditelja ali uvek imajte taj momenat nežnosti sa vašom bebom. Uzmite je u naručje, gledajte je u lice i prenesite joj svojim osmehom i dodirom svu ljubav koju imate prema njoj, ona će to osetiti i uzvratiti vam osmehom čim ovlada tom veštinom.

Komentari

comments