Da li pluta ili tone? Zanimljiva igra za vruće dane.

Deca su rođeni istraživači. Način na koji oni svojim očima posmatraju nešto što se dešava ispred njih je neprocenljiv, radoznalost te vrste nikada nećete primetiti kod odraslog čoveka. Deci između druge i treće godine mozak radi jako brzo i mislim da je idealno tada započeti sa njima nove aktivnosti, uvoditi nove pojmove. Andrej sa svoje dve godine i pet meseci ima odličnu moć zapažanja pa što je ne iskoristiti u punoj snazi. S obzirom da voli i vodu, ovaj put smo se igrali  jednostavnog eksperimenta koji ze zove “Da li pluta ili tone” u koji je uključeno otkrivanje da li će pojedeni predmeti potonuti ili plutati kada ih stavite u vodu. Ovo je najosnovnija i jednostavna aktivnost koja dozvoljava maloj deci da vežbaju moć zapažanja i predviđanja.

Za pripremanje ove igre vam ne treba više od pet minuta a sve što vam treba od materijala imate u kući. Počeli smo tako što sam zamolio Andreja da donese iz kupatila sve igračke sa kojima se kupa a ja sam za to vreme sakupio druge predmete koji su teži i koji će potonuti kada ih stavite u vodu.

Napunili smo zajedno koritance sa vodom i eksperiment je mogao da počne.

Da bi Andrej shvatio šta želim od njega prvo sam ubacio jedan predmet koji tone i jedan predmet koji pluta. Objasnio sam mu šta se upravo desilo i objasnio pojmove “plutati” i “potonuti”.

Pustio sam zatim njega da ubacuje jedan po jedan predmet u vodu i svaku put ponovio šta je od toga potonulo a šta je ostalo da pluta.

Više puta smo vadili sve igračke i krenuli iz početka. Razgovor je išao redosledom “Zašto je nešto potonulo”, “Zato što je teško”, “Šta misliš da li će ova igračka da pluta ili da potone” i td.

Ovaj eksperiment sa vodom odlično možete unaprediti kada se igrate sa starijom decom. Nek sami pre početka igranja sortiraju predmete u kategorije “pluta” i “tone” i nek provere da li su bili u pravu u pogađanju. Ova igra je odlična i kada je više dece u pitanju jer možete napraviti mini takmičenje u pogađanju. Svaki put pričajte sa decom zašto je nešto potonulo a zašto nešto pluta. Poslušajte i njihove odgovore, verujem da će biti interesantno čuti ih kako razmišljuju i rezonuju.

Kad nam je mama predložila ovu igru mislio sam da je Andrej mali da bi sam predpostavio šta će plutati a šta tonuti, ali sam bio potpuno iznenađen kad je posle par ponavljanja naučio koji će predmet potonuti a koji neće. Čak smo ubacivali dodatne predmete koje smo našli u dvorištu i uspevao je da pogodi i za svaki novi predmet šta će se desiti. Tako da nemojte odustati od ove zabavne igre ako vam je dete malo, mi smo se zabavljali punih sat vremena i na kraju smo bili celi mokri. Sledeći put ćemo ovu igru igrati u bazenu koji nam je izgubljen negde u podrumu 🙂

Srećno eksperimentisanje 🙂

Komentari

comments