Videti prve zubiće kod bebe je svakako nešto što izmami osmeh svakom roditelju. Volimo kada se beba smeje i tako pokazuje svoje prve male zube. Sa prvim zubićima dolazi i razmišljanje o nezi istih, kada početi i kako. Kada su Andreju izašla prva dva zuba bilo je tako lepo gledati ih onako snežno bele tako da je normalno da sam poželela da takvi i ostanu.
U početku je bilo lako baviti se njegovim zubićima kada je bio mali i nije pružao nikakav otpor i kada je to donekle za njega bila igra, međutim kako se bribližavao drugoj godini tako je krenulo odbijanje pranja zuba. Naterati ga da opere zube je zahtevalo da ga i ja i suprug animiramo i pričamo svašta samo da bi malo oprao zube. Moram priznati, nije nam uspevalo svaki dan, tako da je bilo dana kada uopšte nije hteo ni da uđe u kupatilo. Sada je to iza nas opere zube svaki dan ali moram da ga i dalje podsećam da to uradi i mora neko sa njim da bude u kupatilu.
Znam da ovo nije samo naš problem i da dosta mama i tata ima problem da održi naviku svakodnevnog pranja zuba kod tako male dece i upravo iz tog razloga sam napravila listu onog što smo mi sa Andrejem pokušavali u tom periodu prilagođavanja na četkicu i pranje zubića. Možda vam nešto od ovoga pomogne, kada više ništa drugo ne uspeva.
Neka dete samo izabere četkicu i pastu
Andrej nije sam izabrao prvu četkicu jer je bio mali, ali drugu jeste (p.s. menjajte četkicu na vreme). Kada idete u kupovinu četkice, prvo vi pogledajte ponudu, izaberite par modela za koje mislite da će odgovarati i tek onda detetu ponudite da bira između toga što ste vi izabrali, na taj način ćete osigurati da izabere pravu koja neće oštetiti desne i zube i koja je primerena uzrastu. Takođe je isti princip i sa pastom za zube. Bilo bi dobro za početak uzeti neku sa ukusom koje dete voli.
Bez pritiska i prevelikog očekivanja
Neka se dete upozna sa četkicom, neka je sagleda sa svih strana pre nego što uopšte pristupiti pranju zuba. Ako je dete baš malo pasta za zube vam i ne treba, dovoljno je samo sa vodom, bitno je da se malo istrlja. To će na početku izgledati nespretno, biće dobro ako povuče pravilno četkicu jednom , međutim nemojte ništa forsirati. Tu se više raditi o uspostavljanju navike da se peru zube, nego o samoj tehnici pranja. Što više prakse, to bolja tehnika kasnije. Ako detetu perete vi zubiće nemojte pritiskati, koristite nežne poteze da ne oštetite desne, niko ne voli da radi nešto što boli, tako da budite pažljivi.
Igrajte se
Kao i svemu do sada što smo pisali za stvaranje navika u ponašanju i radnji i ovde je bitno napraviti zabavu. Kada perete zube detetu da biste uopšte uspeli da ga zainteresujete toliko da se mogu oprati svi zubi, pretvarajte se da nešto napada njegove zube, šta god mislite da će da upali. Bakterije, neka životinja, izmišljeno biće. recite nešto ovako: “Čekaj, pa ja to vidim zeku tamo u uglu, moram sada da ga dohvatim, ne može on da se šeta po Andrejevim ustima tako, neveljali zeka”, i onda krenite da četkakte taj deo usta. Zvuči smešno ali sigurno neće biti prva smešna stvar koju radite za svoje dete samo da bi nešto ono samo odradilo ili sačekalo. Ako ovo ne prolazi, uplašite ih. Da, bukvalno. Recite da ako se zubi ne peru da će se svi pokvariti, ispasti i da neće imati sa čime da žvaće hranu.
Perite zube zajedno
Ovo je i dalje deo naše jutarnje i večerenje rutine. Kada Andrej pere zube neko mora sa njim, da mu pravi društvo. Neka dete vidi kako vi to radite i šta radite, kopiraće vas sigurno u nekom trenutku. Govorite mu kada da otvori usta da prati šta vi radite, pokušajte da vaše pranje zuba deluje interesantno. Ako niste sigurno da dete pere zube i da ne povlači četkicu kako treba, malo perite svoje pa mu onda vi uzmite četkicu i operite neke delove za koje mislite da treba. Andrej je u početku prao zube tako što postavimo ogledalce ispred njega da bi gledao kako se pravilno peru zubi, to mu je bilo jako zanimljivo, da gleda sebe.
Dodatni savet
Kada bebi izađe prvi zub krenite odmah sa negom. Postoje na tržištu četkice koje se navuku na prst i blago se masiraju desni i trlja se zubić. Neka dete navikne odmah na ideju da nešto u ustima zahteva negu, neka postane svesno svojih zubića.
Andreju treba i dalje pomoć oko pranja, tako da mu ja ili suprug, zavisi sa kime pere zube prvo istrlja sve zubiće a onda on uzme i trlja, s tim što mu svaki put pokazujemo kako da to pravilno radi. S obzirom da ima dve i po godine, mislim da smo na dobrom putu da naredne godine obavlja sve sam onako kako treba.
Kako ste vi naučili vaše mališane da peru zube, šta ste od trikova koristili i sa koliko godina ste krenuli da perete zube. Pišite ispod u komentaru, da podelimo iskustva 🙂
Naš prvi sin je dobio prvu četkicu za zube sa 10 meseci. Igrao se sa njom, grickao je i povremeno “prao” zube zajedno sa nama. Realno, još je bilo rano za ozbiljno pranje zuba jer ih je imao svega nekoliko. Voleo je da pere zube svaki dan. A onda je napunio 4 godine i odjednom to je postalo dosadno! Moramo da ga podsećamo da treba da se peru zubi. Onda je naišao na četkicu u obliku ajkule i sada više nema problema. Bar ne svaki dan.
Mlađi sam pere zube već mesecima! Imitira brata u svemu pa i u pranju zuba. Samo što njega ne moram da molim da to radi svako veče. Njemu je to zabava! Nije ni čudno s obzirom da tek ima godinu i par meseci i da mu još uvek izlaze trojke, pa je četkica prava stvar za češanje zubića. Čak traži i da mu se stavi pasta za zube i da sam pere četkicu pod česmom!
Sa drugim detetom je sve lakše!
Drugo dete za 50% stvari gleda starije pa im mi kao roditelji i ne trebamo za to 🙂