Razlika između trudnoće sa jednom bebom i blizanačke trudnoće
Kada sam saznala da ćemo imati blizance znala sam, donekle, da će trudnoća biti teža nego kada sam bila trudna sa Andrejem, pogotovo za moju konstituciju uvek mršave i relativno sitne osobe, ali nikad nisam znala koliko se zapravo ove dve trudnoće razlikuju. Sada, sa ove tačke gledišta kada sam dogurala do skoro samog kraja trudnoće, mogu reći da je ovo ne drugo stanje, nego treće, posebna kategorija.
Napravila sam listu svega onoga što sam primetila i iskusila kao razliku između trudnoće sa jednom bebom i trudnoće sa blizancima a verujem da će mi mame koje su takođe prošle kroz ovakvo iskustvo da me dopune u komentarima sa njihovim zapažanjima.
Na samom početku, u prvom trimestru ćete sa sigurnošću doživeti mnogo jači umor. Za stvaranje posteljice samo jedne bebe potrebno je da vaše telo radi punom parom, zamislite koliko napora iziskuje stvaranje dve posteljice. Niste se još ni stopili sa idejom da nosite blizance a uveliko ćete biti spremni da zaspite na svakom ćošku na kome vas ostave. Stomak će vam se videti ranije, samim tim ćete i ranije početi da menjate garderobu. Mučnine i povraćanje će biti jače i izražajnije. Moram reći da sam ja u tom pogledu stvarno imala sreće jer sam imala blage mučnine skoro neprimetne i svega par puta povraćanje ali znam da nije tako kod većine drugih trudnica.
Znate onaj super osećaj navale energije i snage u drugom trimestru kada je sve mirno, kažu najlepši deo trudnoće, e pa to u trudnoći sa blizancima ne postoji. Hronični umor se i dalje nastavlja a vi polako ali sigurno postajete anemični jer bebe uzimaju bez pardona sve što im treba za rast i vi zbog toga osećate posledice. Zato je potreban mnogo veći unos vitamina nego u trudnoći sa jednom bebom, to još dodatno važi kada je gvožđe u pitanju. Pomeranje beba je drugačije nego kada je u stomaku samo jedno biće. Stomak će vam skakutati na sve strane i to izgleda prilično čudno kada ste na javnom mestu. Dok su manji nećete znati od koga je potekao koji udarac, međutim kako rastu tako će postati sve mnogo jače pa će veoma često biti i bolno to njihovo okretanje jer je velika verovatnoća da će vas udariti svuda gde može da se udari.
U poslednjih par godina se moja navika redovnog ispijanja vode dosta smanjila, tako da preporuka od strane doktora da pijem po dve litre i više vode na dan je delovala kao nemoguća misija. Ispijanje tolike vode može, osim svih ostalih blagodeti, i da eventualno spreči kontrakcije. Neverovatno zvuči ali stvarno je teško sebe naterati na ispijanje tolike vodurine, i non stop trčanje u wc. Kad smo kod wc-a eto još jedne čari blizanačke trudnoće. Nagon za stalnim odlaskom u wc će tokom blizanačke trudnoće trajati svo vreme, nebitno koji ste mesec, za razliku kod trudnoće sa jednom bebom gde se sa time suočavate na početku i na kraju. Nevoljno oticanje mokraće je takođe prisutno pa ste osuđeni na dnevne uloške tokom cele trudnoće. A reklo bi se da bar tada može da se uživa bez tih ženskih iritirajućih potrebština. Da kako da ne, ne ovde.
Sve one tegobe pred kraj trudnoće, tj. u trećem trimestru sa kojima se susreće trudnica koja nosi jednu bebu, u blizanačkoj trudnoći kreću mnogo ranije, kod mene konkretno početkom šestog meseca. Svoje butine i donji deo stomaka verovatno već uveliko nećete videti u tom periodu, o oblačenju čarapa ili cipela neću ni da pričam. Tegobe sa hranom i mestom u želudcu, otežano disanje, težina u nogama, potreba da se odmorite na svakih desetak minuta, raznorazna probadanja i neugodnosti. Kako ulazite u treći trimestar tako postaje sve ekstremno teško. Trudnici blizanaca se prosto mora pomoći u tim poslednjim mesecima jer je okretnost i elastičnost tela svedena na minimum. Okretanje u krevetu sa jedne strane na drugu je nešto o čemu razmislite dvaput pre nego što krenete da uradite. Početkom sedmog meseca se kod mene pojavio jedan simptom koji nisam imala u prvoj trudnoći a to je neizdrživ svrab celog tela, inače izazvan usled velike količine hormona u telu. To je svrab koji vas tera da se češate dok ne napravite sebi ranu, svrbi vas sve počevši od tabana pa do dlanova ruku i temena glave. Češate se non stop bez prestanka i drugima otprilike izgledate kao avlijaner koji je pun buva i koji ne prestaje da se histerično drapa.
Kada su odlasci kod lekara u pitanju i to je nešto što se razlikuje u ove dve trudnoće. Verovatno ćete odlaziti duplo više nego trudnica sa jednom bebom a poznavajući situaciju u našim bolnicama imaćete osećaj da ste celu trudnoću proveli u čekaonici i ordinaciji doktora. Odlazak na CTG aparat će vam predstavljati posebno zadovoljstvo, toliko da će vam doći nekog da ujedete posle toga. U trudnoći sa Andrejem CTG mi nije predstavljao problem, malo se odleži i završiš. Sada…e sada je to dobilo totalno drugu dimenziju. Kao što rekoh u našim bolnicama ne postoji CTG koji meri otkucaje srca dve bebe (i ako postoji, skuplja prašinu negde) tako da ste prinuđeni da ležite duplo više dok se ne očita prvo jedna pa druga beba, dakle jedno sat vremena. Dok vi tako ležite ako vas kojim slučajem ostave na leđima vrlo verovatno je da će bebe krenuti da vas guše i da ćete doći u stanje pred gubljenja svesti ili ako vas stave na polubok dobićete momentalno užasne bolove u zadnjem delu kičme i butine.
Blizanci se rađaju uglavnom ranije i to između 35-e i 37-e nedelje, zato je bitno da imate svest o tome da vaša trudnoća neće trajati punih 40 nedelja i da u skladu sa tim treba da se pripremite. U prvoj trudnoći sam putovala u petom mesecu 1700km daleko od kuće, u blizanačkoj trudnoći, zbog svih rizika koje nosi, verovatno nećete putovati. Takođe pripremite sebe na mogućnost da ćete možda u nekom periodu trudnoće morati da mirujete i ležite i to verovatno pred sam kraj.
Blizanci donose sa sobom i drugačiju raspodelu finansija. Kada saznate da ćete imati bebu, iznad glave vam momentalno stoji jedna novčanica, kada su u pitanju blizanci stoji vam više novčanica. Ima nešto u blizancima što vas tera da dobijete napad panike svaki put kada mislite o novcu. Ako uzmemo u obzir da će samo na pelene i dohranu (ako ne dojite) u prvom mesecu otići oko 15 000 dinara, onda je jasno čemu panika. Neki roditelji imaju sreće da dosta stvari dobiju, mi nismo bili te sreće ni u prvoj trudnoći a ni sada. Naša finansijska konstrukcija je već uveliko promenjena i zato na vreme napravite plan o raspodeli novca. Za početak se fokusurajte samo na osnovne stvari koje su bebama potrebne.
Izneti blizanačku trudnoću je stvarno nešto posebno i drugačije i tek kad je doživite shvatite u kojoj meri. Opet, razmišljam, sve te tegobe i otežavajuće situacije u samoj trudnoći vidim kao neku vrstu pripreme za ono što nas čeka kada bebe konačno stignu na ovaj svet. Tate, pomažući mamama u nihovoj trudnoći, pomažući oko druge dece ako ih imate, će samo napraviti dobar temelj za ono što stiže kasnije. Potrebno je dosta žongliranja posle a ovo su dobre pripreme.
Mame koje očekuju blizance i one koje ih već imaju, kako ste vi podnele trudnoću i prva prilagođavanja na bebe? Šta je vama najteže palo a šta je ono što vas je radovalo, pišite slobodno u komentarima ispod 🙂
Komentari
comments