Rutina kao saveznik

Meni i suprugu se dešavalo da izgledamo blago rečeno kao vanzemaljci kada kažemo da moramo da stignemo kući u određeno vreme za Andrejevo kupanje ili kada smo dnevni raspored aktivnosti pravili tako da Andrej uvek ima svoje dnevno spavanje kod kuće u vreme koje je predviđeno za to. Drugi su bili po principu a zašto mora tada da legne, tada da jede, zašto uopšte mora da spava u toku dana i td.  Ne želim da deluje kao da sam mama opsednuta kontrolom ali trudim se da Andrej ima određenu rutinu i da poštuje neka svakodnevna bazična pravila. Ovo pogotovo važi sada kada smo dobili blizance i kada Andrej deli naše vreme sa bratom i sestrom.

Na pisanje teksta sa ovakvom temom me je podstakla jedna mama koja mi se nedavno obratila za savet u vezi njene ćerkice tj. njenog ponašanja. S obzirom da sam dobila odobrenje da njen problem spomenem, ukratko ću reći o čemu se radi. Ova mama je svakodnevno vodila bitku sa svojom ćerkom u vezi bilo koje aktivnosti u toku dana. Naterati je da jede, spava, probudi se, obuče se sve je to iziskivalo ubeđivanje koje traje jako dugo praćeno negodovanjem i izlivima besa. Dok smo pokušale zajedno da nađemo rešenje shvatila sam da devojčica ustvari nema nikakvu rutinu i raspored u toku dana i takvo je stanje još od kad je bila beba.  Pošto nisam stručnjak već samo mama koja može iz nekog svog iskustva da joj pomogne dala sam joj savet da svaki dan pomalo nameće određeni raspored aktivnosti. Posle nekog vremena mama mi se javila porukom i rekla da joj je uspelo da uspostavi glavni ritam i da se devojčica mnogo manje buni kada je vreme npr. za spavanje ili kupanje.

Zašto mislim da je deci potrebna rutina i da je to dobar obrazac (pored ostalih) da sprečite vaše dete da se sa njim ubeđujete oko stvari kao što je vreme da se ide u krevet ili vreme kada treba da se ruča?

Praveći rutinu i red u danu i životu vašeg mališana vi mu obezbeđujete osećaj sigurnosti koji je potreban svakom detetu. Rutinom vi kao roditelj držite stvari pod kontrolom ali dajete osećaj detetu da ima kontrolu nad svojim životom. Vrlo je verovatno da će se dete koje je uspostavilo dnevnu rutinu manje buniti i više sarađivati nego dete koje praktično ceo dan ” proizvoljno prebacujete” sa jedne aktivnosti na drugu. Znati šta će se sledeće desiti, vašem mališanu obezbeđujete zdrav razvoj samo-kontrole, učite ga  da kontroliše svoja osećanja i da njima upravlja. Učite ga funkcionisanju društva i okruženja u kome se nalazi. Uostalom rutina je potrebna i nama roditeljima, u suprotnom stalan osećaj haosa nam ne donosi ništa dobro. Jednom prilikom su nam nenajavljeno došli gosti u kratku posetu u vreme kada je Andrej trebao da se sprema za kupanje i spavanje. Iako su se zadržali svega pola sata Andrej je svoj odlazak u krevet pomerio za čitavih sat vremena jer je umesto mirnog perioda večeri na koji je navikao dobio buku, viku i milion ljudi u kući. Naravno da je posle toga bio nervozan i da je uz plakanje odbijao da ode na spavanje. Ako sam dobila ovakvu reakciju na samo jedno pomeranje njegove rutine, zamislite šta bi bio kada bi svaki dan narušila sve one aktivnostina koje je navikao da se dešavaju u nekom vremenskom periodu.

Ovo ne znači da decu forsirate sa rutinom koja im ne odgovara ili da ih držite pod striktnom  satnicom bez odstupanja, ne, daleko od toga. Znamo da deca prirodno teže istraživanju i eksperimentisanju i sigurno nećete zbog neke satnice na koju ste navikli sprečiti  ga da gleda npr. puža u dvorištu i da mu se divi. Detetu treba pružiti mogućnost da sam reguliše vreme i aktivnosti u toku dana ali pod okriljem već ustaljene rutine. Kada imate bebu svaka mama će moći da kaže kada otprilike njena beba jede i kada otprilike ide na spavanje, dakle prirodno težimo postizanju reda u našem životu. Prvi korak ka postiznju rutine je u u stvari učenje bebe/deteta da je noć vreme za spavanje što nas vraća na tekst zašto je bitno naučiti dete da samo zaspi i prespava noć.

  • Rutinom sprečavate ubeđivanje sa vašim detetom iz prostog razloga jer mu ne naređujete niti izagravate neku strogoću. Aktivnosti kao što su pranje zuba ujutru i uveče, dnevni odmor, ostavljanje igračaka da bi večeralo se radi u neko ustaljeno vreme. Tako smanjujete mogućnost natezanja sa detetom oko najosnovnijih stvari.
  • Uspostavljanjem rasporeda i rutine smanjujete stres za sve ukućane. Vaše dete će sarađivati bolje sa vama tako što zna šta je sledeće što će se desiti. Prelazak iz jedne aktivnosti u drugu najavljujete par puta tako da se dete ne oseti da ga terate i gurate u nešto što tada ne želi. Kada se Andrej npr. uveče zaigra a došlo je vreme spavanja uvek je dobijao da tako kažem podsetnik od mene ili supruga  šta sledeće sledi. Tako mu dajem vremena da se navikne na činjenicu da je vreme da ostavi igračke i spremi se za spavanje a sprečila sam da se sa njim ubeđujem. Takođe ako dete ima dnevni rapored brže će osteti umor i biće spremno za spavanje u vreme koje je uspostavljeno rutinom.
  • Uz pomoć rutine dete nauči da preuzmu odgovornost za svoje postupke. Tokom vremena deca sama nauče da peru zube, pakuju svoj ranac i td. a da ih vi na to ne opominjete kao što je Andrej npr. naučio da se ujutru krevet namesti ili da se sve igračke sklone na svoje mesto pre nego što legne. Deca vole da sama obave neki posao i kada osete da su nezavisna u donošenju svojih odluka imaju manju potrebu da vam se suprodstavljaju i da glume opoziciju a vi vlast.
  • Rutinom stvarate i jačate bolji odnos sa svojim detetom. Dobra povezanost sa detetom je jako bitna za zdrav emotivni razvoj a ako vi po ceo dan pokušavate da naterate dete da nešto uradi gubite upravo tu mogućnost povezivanja. Takođe uradite nešto što postaje deo rutine a jača vaš odnos sa detetom. Kod nas je to npr. jutarnje maženje od par minuta i pitanje da li je lepo spavao. Sitnica, ali spada u deo rutine.

Ako je sve što radite sa detetom bitka koju vodite na kraju ćete izgubiti strpljenje i doći će do toga da se jedno veče neće oprati zubi, drugo veče da sedi duže sa komjuterom/TV- om i td. i polako ulazite u haos koji će trajati ceo dan, svaki dan i zapitaćete se zašto vam se sve to dešava i zašto vaše dete i vi imate problem u komunikaciji.

Mama sam troje dece i za mene je raspored, red i dnevna rutina jako bitna da bi porodica funkcionisala kako treba i da bi se smanjio stres koji donosi podizanje blizanaca pored jednog starijeg deteta. David i Lenka imaju dva meseca, bude se i jedu u isto vreme, na spavanje odlaze u isto vreme a Andrejev dnevni raspored i dalje nije narušen. Naravno kako oni budu rasli sve je podložno pomeranju ali opet trudiću se da se držim rutine koja će tada biti aktuelna. Da ne radim tako verovatno ne bih ni imala vremena da sada ovo pišem i podelim svoje iskustvo sa vama kako bih i vama pomogla.

Biti roditelj je velika odgovornost i obaveza i napor, sve to zajedno, ali ako od samog starta postavite zdrave temelje za fizički i psihički razvoj vašeg deteta velike su šanse da će biti više srećnih dana nego ovih drugih.

Komentari

comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *