Kada imate dete, pored ostalih aktivnosti, jedan deo pripada i pravom izboru igračaka. Često se i dešava da detetu kupite ili dobije neku igračku sa kojom se uopšte ne igra ili je kratko vreme interesantna. A onda se to divno malo stvorenje puno mašte nađe u dodir sa plastičnom flašom, kartonskom kutijom i sličnim kućnim stvarima i počne da se igra kao da ima ispred sebe neki fantastični izum. Kada je Andrej napunio oko godinu i par meseci i počeo sam da istražuje po kući, prvi put se susreo sa flašama punih vode koje je obarao pa ih ponovo podizao u normalan položaj i to je znalo da traje duže nego igranje sa bilo kojom kupovnom igračkom. Tada sam se zapitala šta još to ima u kući što bi moglo biti upotrebljeno kao sjajna igračka. U ovom tekstu ću vam navesti par igara sa plastičnim ( ili jos bolje kartonskim) čašama koje sigurno posedujete u kući, ako nemate nije ih problem jeftino kupiti u obližnjoj prodavnici.
Sagradite piramidu od čaša
Slaganja čaša na ovaj način je odlično za izgrađivanje fine motorike, kao i vežbanje pažnje i koncentracije. Andrej je ponekad nestrpljiv kada su u pitanju bilo kakva slaganja pa se brzo iznervira ako mu padnu kockice, tako da je ovo za njega bila odlična vežba strpljenja.
Vreme je za kuglanje
Kada ste napravili vašu piramidu,uživajte u obaranju iste (ovu igru takođe možete igrati i sa malim plastičnim flašama koje imaju malo vode u sebi radi bolje stabilnosti i težine). Uzmite bilo koju manju lopticu, tvrđu ili one mekane, svejedno je. Ovo je odlično za vežbanje koordinacije oka i ruke.
Jedna u drugu
Stavljanje čaša jedna u drugu je odlična vežba za one najmlađe od 0 do 3 godine jer se tada nalaze u onoj fazi koja vam je sigurno poznata da sve izvade iz neke kutije pa ponovo vrate, da bih posle opet sve izvadili.
Piramida br.2
Slično kao i prva igra samo što ćete pomoći vašem detetu da pronalazi načine kako još može da ih složi a da čaše stoje jedna na drugoj.
Iste boje
Sa malo starijom decom se možete igrati tako što ćete flomasterom u određenoj boji napraviti krug po sredini dve čaše ili obojiti jedan mali deo i pustiti dete da složi dve čaše sa istom bojom. Još jedna varijanta je da stavite npr. dve plave čaše i jednu žutu i da pitate vaše dete koja od čaša tu ne pripada.
Mini golf na drugi način
Postavite čaše da leže na podu i pokušajte sa vašim detetom da ubacujete male lopte u čaše sa neke razdaljine koju sami odredite. Ako nemate loptice, napravite ih od urolovanog papira, bitno je da se kotrlja. Nama baš i nije uspelo jer je Andrej još mali ali sa starijom decom će sigurno biti zabavno.
Šta smo naučili iz ovakve vrste igranja:
Fina motorika
Koordinacija oka i ruke
Sposobnost koncentracije
Sigura sam da ste zajedno sa svojim detetom pronašli još neki način kako čaše mogu biti odlična zabava i igra, mi smo se igrali ukupno dva sata samo ubacivanja i izbacivanja čaša, neverovatno zar ne.