drvene kocke

Kako prolazi vreme i vaše dete raste ono tako menja igračke koje su u skladu sa godinama, interesovanjem ili koje su tipične za određeni pol (mada lično nisam pristalica rangiranja igračaka po polu). Međutim, neke igračke spadaju u kategoriju onih sa kojima se dete dugo igra, samo menjaju svoju namenu u zavisnosti od uzrasta. Najpoznatija igračka iz te kategorije su Lego kocke sa kojima možete da se igrate ceo život i da vam u suštini nikad ne dosade. U ovom tekstu ćemo pričati o još jednim kockama koje nisu Lego ali isto tako spada u igračku koje će vaše dete voleti, a to su obične drvene kocke raznih oblika i boja.

Znate iz mojih ranijih tekstova da nisam pristalica da se detetu kupuje mnogo igračaka niti gomilu nasumice izabranih sitnica u prodavnici ali jesam za to da kupljena igračka bude pametno izabrana a drvene kocke su definitivno nešto što bih preporučila da kupite svom detetu ako do sada već niste. Andrej se kockicama igra počevši od njegovih godinu dana pa evo sve do danas. Naravno ne igra se sa njima stalno ali kad god ima fazu igranja sa kockama uvek je u pitanju neki drugačiji pristup i druga aktivnost. Kocke na prvi pogled deluju jako jednostavno, međutim deca mogu iz ove jednostavne igračke da nauče mnogo toga zato želim sa vama da podelim načine na koje smo mi do sada igrali sa drvenim kockama a da vašem detetu uvek bude zabavno, znam da nama jeste 🙂

Prepoznavanje oblika i boja

Prvo što se primeti su razni oblici i boje u kojima su kocke. Postavite zadatak za dete da sortira kocke po njihovom obliku a zatim pričajte kako se koji oblik zove. Da biste u početku detetu pomogli, uzmite jednu kocku u određenom obliku i recite detetu da pronađe iste takve. Kada utvrdite kako se koji oblik zove, pomešajte par kockica i recite detetu da vam pokaže gde je trougao, gde je krug, kocka i td. Sortiranje kocki možete vršiti i po bojama. Prvo sortirajte sve boje bez obzira na oblik kocke a zatim sortirajte i po bojama i po obliku. Kako dete uči više tako igra može biti složenija.

kockice

Za još jednu igru prepoznanja oblika i slaganja kocki trebaće vam kompjuter i štampač. Pripremila sam za vas gotove kartice sa određenim sekvencama za slaganje (možete ih skinuti ovde) Ovo je zabavan način otkrivanja oblika i spajanja u određenu celinu. Na ovaj način dete uči kako se nadograđuju oblici jedan na drugi i kako mogu nastati novi. Jednu od kartica obojite u boje kocki tako da na određeno polje treba da stoji taj oblik sa tom bojom.

drvene kocke

kockice

Da biste napravili složeniju varijantu ove igre, nacrtajte isti taj oblik sa kartice samo bez unutrašnjih linija. Pokušajte sa vašim detetom da ispunite prostor unutar spoljne linije sa kockama.

kockice

Mali graditelj

Definitivno najzabavniji deo igranja sa kockama je gradnja i pravljenje raznih piramida, tornjeva i mostova. Pustite dete da istražuje oblike  a za početak možete pokazati neke osnovne stvari za koje je potrebno dve ili tri kocke kao što su kuća ili auto. Andrej obožava da pravi klasičnu piramidu i to sa što više kocki i pravi je sve dok ne padne. Primetila sam da je vremenom sve veštiji u slaganju tako da kocke ne padnu. Interesantno je kada posmatrate svoje dete sa koliko koncentracije, strpljenja i pažnje slaže kocku na kocku praveći tako veliki toranj. Ovo je odlična vežba fine motorike i trenutak da vaše dete vežba usresređenost na jednu aktivnost.

kockice

Andrej je velika pričalica a igranje sa kockama provodi u tišini.  Igrajte se igre imitacije tako što ćete prvo vi složiti kocke a onda recite detetu da pokuša da složi kocke na isti način kao što ste vi uradili. Ovde dolazi do izražaja sposobnost posmatranja predmeta ispred sebe i reprodukovanja istog takvog.

kockice

Andrej se setio da napravi putić za automobile i garažu za iste pa je trougao na ulazu u garažu predstavljao rampu tako da je u igranje sa kockama uključio i automobile pa je sve odmah postalo mnogo zabavnije.

Učenje matematike

Kocke su odličan alat za učenje brojenja. Napišite svaki broj do 10 na posebnom papiru, poređajte ispred deteta i recite mu da na svaki papir stavi broj kocki koliko piše na papiru. Na ovaj način dete prvo mora da prepozna broj koji je napisan a potom da izbroji isti broj kocki.

kockice

kockice

kockice

Pošto se Andrej najviše zadržao na aktivnosti slaganja kocki iskoristila sam to da vežbamo i brojenje tako što sam mu rekla da napravi piramidu od tri kocke a zatim i od šest kocki.

kockice

kockice

Dvogodišnjaci su uveliko spremni da uče i o merenju kraće, duže npr. koliko je kocki potrebno da se izmeri mamino stopalo ili neka njima zanimljiva igračka. Dete ovako stvara svest o tome da su predmeti oko njega različte dužine i visine i uči se da na osnovu predmeta poznatih dimenzija odredi dimenzije drugog predmeta. Andrej je za sada savladao prepoznavanje šta je duže a šta kraće i šta je od čega veće ili manje.

Sa starijom decom koja su u predškolskom uzrastu možete vežbati i sabiranje. Mogućnosti su velike a na koji način ćete se igrati zavisi od toga za šta se dete zainteresuje. Ako imate više dece preškolskog i ranog školskog uzrasta napravite malo takmičenje u slaganju kocki u toranj i uključite u igru sabiranje i brojenje. Još jedna od aktivnosti koja će sigurno biti interesantna starijoj deci je igra “nastavi niz” u kojoj se vežba sposobnost predviđanja šta će se naredno desiti. Poređajte za početak najjednostavniji niz npr. trougao, krug, trougao i recite detetu da nastavi niz. Svaki naredni niz učinite težim dodavanjem još jedne kocke na način koji želite.

Pored svih igračaka koje imaju visoku cenu a dete se igra možda najviše par meseci, drvene kocke ne koštaju mnogo a sa njima se igra godinama i moram spomenuti još jednu činjenicu a to je da se ne mogu oštetiti ni polomiti i vrlo je verovatno da ako ih sačuvate i naredne generacije se mogu sa njima igrati na isti način.

Kako se vi igrate sa kockama i koje su vam aktivnosti omiljene? Slobodno pišite u komentaru ispod teksta 🙂

Ovde možete videti delić našeg igranja

Komentari

comments

  • Reply Stojanka December 8, 2014 at 8:24 am

    Postovana Ljubice, dala si mi odlicnu ideju za poklon mom malisanu za novu godinu . E sad samo treba docekati I taj momenat da se poklincici otvore da vidim odusevljenje jer generalno kocke obozava kao I graditeljstvo 🙂 A I za ovogodisnje cestitke smo se posluzili Vasom poslednjom.idejom oslikavanja. 🙂

    • Reply Ljubica Bildi December 8, 2014 at 2:12 pm

      Pa to je divno, ako voli kocke definitivno najbolji poklon 🙂

  • Reply Marija February 6, 2015 at 1:31 pm

    Pripremam diplomski na temu ” Predstava dece,roditelja i vaspitača o dobroj igrački” i slučajno naletim na Vaš sajt.Učinio mi se prigodan za raspravku o ovoj temi pa bih molila sve mame i tate da se izjasne koju to igračku smatraju kao dobru za svoje dete.Unapred Vam hvala 🙂

    • Reply Svetlana February 17, 2015 at 7:13 am

      Kao roditelj tri devojcice,koje su razlicitog uzrasta, pri odabiru igracke nastojim da ona zadovolji nekoliko kriterijuma. Najvaznije mi je sledece: da li je igracka kvalitetna, ko ce po uzrastu moci sa njom da se igra, koliko dugo ce se igrati (u smislu da odgovara po uzrastu sto duze), da li omogucava razlicite nacine upotrebe, da li podstice na razmisljanje, razvija finu ili krupnu motoriku i slicno..Ne biramo igracke koje se reklamiraju po tv-u, iz razloga sto je nesto popularno, samo zato sto to svi imaju itd. Uvek je kvalitet pre kvantiteta. I na kraju, veliki smo zagovornici rotiranja igracaka, sto je dovelo do toga da se nasa deca sada igraju sa igrackama koje godinama nisu ni pogledale.

      • Reply Ljubica Bildi February 17, 2015 at 8:52 pm

        Odličan pristup onome što deca vole najviše da rade, da se igraju 🙂 Pozdrav 🙂

    Leave a reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *